Пожарите са овладени, но това не трябва да ни успокоява. Трябва да бъдем бдителни, защото опасността е налице. Това заяви служебният премиер Стефан Янев, предаде репортер на БГНЕС.
По повод някои критики, че България е изпратила огнеборци и противопожарна техника в РС Македония, където също бушуват горски пожари, Янев коментира: „Съзнателно взехме решение и изпратихме екипи от нашите противопожарни сили в РС Македония, защото нашият анализ сочеше, че пожарът може да тръгне към нашата граница, което е факт. Ако някой се съмнява, нека да пита жителите на Благоевград и съседните села какъв дим са дишали вчера и какво са усещали“.
„И в момента нашите противопожарни служби са в близост до границата, където ще направят възможните полоси и заграждания, така че да не се пренася огъня“, допълни още той.
Той бе категоричен, че в Министерския съвет има единодушие, че трябва да се действа бързо и адекватно по отношение на пострадалите. „Освен тяхното имущество, на някои хора на практика животът им е изгорял, и като история, и като материално измерение на този живот“, каза още Янев и допълни: „Независимо, че финансите са ресурс, който трудно може да се мести и да се търсят резерви, ще можем да намерим резерви, за да вземем специално решение, с което да подпомогнем жителите на пострадалите села и съответните общини, където е пострадала инфраструктура. Има механизми по линията на социалното подпомагане и по линия на Междуведомствената комисия по бедствия и аварии. В тази връзка използвам възможността да призова общинските власти да задействат съответните техни комисии, които оценяват щетите. Колкото по-бързо имаме тяхната приблизителна стойност, толкова по-бързо ще можем да реагираме“.
Стефан Янев участва в разговорите между служебните министри и президента Румен Радев, на която се обсъждат действията на институциите при евентуална бъдеща COVID-вълна. Той подчерта, че трябва внимателно да се обмислят бъдещите ограничителни мерки, каквито и да са те, тъй като „при затварянето някои бизнеси може и никога да не отворят след това“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Италия и Украйна ще си сътрудничат в отбраната и производството на дронове
Собственикът на Zara се превърна в най-големия имотен магнат в света
Владимир Путин се ядоса на преувеличените прогнози, скрили криза в руската икономика
Ще се оскъпи ли производството на домашните ни електроуреди?
Европейските борси затвориха на червено под натиска на спада в луксозния сектор
„Грийн Иновейшън“ внедрява алкален електролизьор в българска топлоцентрала
Три зодии с нов шанс в живота след 15 април
Ормузкият проток: Енергийната примка около глобалната икономика
Нов огромен провал на хегемона: Арда шокира Лудогорец, титлата става мираж за разградчани
Алвеша е доволен след победата на „Тича“: Видях това, което искам
Илиан Илиев: Извинявам се на феновете за представянето
Легендарният Глушков сдава властта в родния баскетбол
Вили Вуцов изригна: Ако съм треньор на Левски и не бия този ЦСКА, трябва да се самоубия
Компания съди Меси и Аржентина
Дневен хороскоп за 16 април, четвъртък
Как всяка зодия реагира на критика
Поверия за Томина неделя (Великден на мъртвите)
Новолуние в Овен на 17 април – заявяваме себе си
5 навика за хормонално здраве след 40
Поверия за Летен Петковден
Застреляха футболен съдия по време на мач
Ден на отворените врати се проведоха във варненска градина (СНИМКИ)
Тайни на предпазния колан, за които малцина знаят
Студенти по право преминаха практическо обучение в Административен съд - Варна
Георги Глушков се оттегля от ръководството Българската федерация по баскетбол
Разгромна загуба за Черно море на "Тича"
Учени предупреждават: Космическото пиратство е бъдеща реалност, не научна фантастика
Ярка комета ще се приближи до Земята в края на април: Кога ще може да се наблюдава
Физици откриха начин за възстановяване на изгубени квантови данни
От дълбините на Космоса до лекарския кабинет: Какво предстои за екипажа на „Артемида II“
Гробищата се оказват място, което опазва биоразнообразието
Кометата 3I/ATLAS е изхвърляла вода, равняваща се на 70 басейна дневно